קריית מלאכי: ירידה משמעותית באבטלה ובמקבלי הבטחת הכנסה

לצד ההתפתחות של קריית מלאכי בשנים האחרונות, נחשפים כעת גם הנתונים על רמת האבטלה ומקבלי הבטחת הכנסה בעיר. על פי דוח רשמי של לשכת התעסוקה, המספרים ירדו בצורה דרסטית בעשר השנים האחרונות. גם את תקופת הקורונה הקשה צלחה העיר


קריית מלאכי עוברת מהפכה של ממש בשנים האחרונות. זה לא רק הנדל"ן שנשאר גבוה גם כשבכל הארץ הוא יורד, בזכות ההגירה החיובית, לא רק מספר האקדמאים שמטפס והחינוך שגורף פרסים, עכשיו כבר אפשר לומר: קריית מלאכי בנסיקה. מנתונים של לשכת התעסוקה בקריית מלאכי עולה כי אם בשנת 2010 אחוז הלא מועסקים (אבטלה) בעיר עמד על כ-12% הרי שבסוף שנת 2022 האחוז עמד על 5.2% בלבד. נתון זה הוא אף פחות מאשר בעידן הטרום קורונה – בשנת 2019 אז האחוז עמד על 5.8%. בעיצומה של תקופת הקורונה עמד האחוז על 15.2%, כך שהקיטון באחוז הוא משמעותי יותר.
 
גם בקרב מקבלי הבטחת הכנסה  יש ירידה דרמטית. בשנת 2010 מספר מקבלי הבטחת הכנסה עמד על כ-859 תושבים שהיוו 3.7% ממספר התושבים. בסוף שנת 2022 מספר מקבלי הבטחת ההכנסה הוא 267 שהם 0.95% ממספר התושבים בעיר.
 
הירידה המשמעותית בשני הפרמטרים הללו מקפיצים את קריית מלאכי למעמד של הערים המתחזקות והולכות. הדבר לא נעשה מעצמו אלא בזכות פעולות ושיתופי פעולה של גורמי ממשלה, עירייה ולשכת התעסוקה.
התפיסה האומרת 'לתת להם חכות ולא דגים' באה לידי ביטוי בתוכניות רבות המשלבות בין היתר: סדנאות העצמה, הכשרות מקצועיות, סדנאות למציאת עבודה ולכתיבת קורות חיים. למחפשי העבודה קיים ליווי עד עבודה. "אנחנו מטמיעים בכל אדם את הרעיון שקודם כל הוא צריך לקום בבוקר ולצאת מהבית, כדי לשפר  את המוטיבציה של משפחתו ובפרט ילדיו ללמוד ולהתקדם בחיים" מסביר רונן ואזנה מנהל לשכת התעסוקה בקריית מלאכי. האגף לשירותים חברתיים ומרכז הצעירים הם הזרועות המרכזיים של העירייה באמצעות סדנאות וקורסים לקהלים מגוונים, יריד תעסוקה ושיתופי פעולה רבים המצליחים לנגוע ברבדי האוכלוסייה המגוונים של העיר.  
 
רונן וזאנה מנהל לשכת התעסוקה בעיר ברך על הירידה המשמעותית: "שיתוף הפעולה בין הפונקציות השונות בעיר, שירות התעסוקה כמוביל תוכנית מעגלי תעסוקה , המוסד לביטוח לאומי, מרכז הצעירים והאגף לשירותים חברתיים, הביא לירידה משמעותית בתובעי הבטחת הכנסה  וטיפול נכון באבטלה".
*ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר,* ברך את העוסקים במלאכה החשובה הזו ואמר כי זו בדיוק הגישה להוציא אנשים ממעגלי התמיכה: "עדיף לתת כוחות לאנשים לצאת ממצוקתם על ידי יגיע כפיים ואני שמח שאנו עושים זאת בצורה מוצלחת כל כך. הרמב"ם מדגיש כי סיוע לאדם למצוא עבודה זו "מעלה גדולה שאין למעלה ממנה". הצוות שליווה את התוכניות הללו אימצו את משנתו של הרמב"ם וזה הצליח. נמשיך לתמוך במהלכים כאלה - זה מקדם אנשים ועיר" 
 
צילום: עיריית קריית מלאכי